ترمیم پوسیدگی دندان

یکی از مشکلات عمده ای که ممکن است برای هر فردی پیش بیاید مربوز به پوسیدگی دندان ها می‌باشد پوسیدگی دندان ها علل مختلفی دارد که بسته به جنس دندان ممکن است هر زمانی رخ دهد. از علل شایع پوسیدگی میتوان موارد زیر را نام برد:

جنس دندان ها : برحی از افراد به صورت ژنتیکی از دندان های ضعیفی برخوردار هستند. این افراد برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها باید به نظافت دندان هایشان به صورت مداوم پافشاری کنند.

حداقل روزی دو بار به مدت ۵ دقیقه باید مسواک بزنند و همچنین حد اقل یک روز در میان از نخ دندان استفاده نمایند.

عدم رسیدگی به نظافت دندان ها: از مهمترین علل ایجاد پوسیدگی دندان ها عدم رسیدگی به نظافت آنها می‌باشد . حداقل روزی دو مرتبه بعد از هر وعده غذایی مسواک زده باشد. همچنین برای زدودن مواد غذایی بین دندان ها باید از نخ دندان استفاده نمود.

رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند به صورت چشمگیری از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نماید . پوسیدگی دندان ها اغلب بر ا‌ثر تجمع میکروب ها و باکتری ها در میان و روی دندان ها اتفاق می‌افتد .

وقتی مواد غذایی در دهان باقی می‌مانند به مرور زمان با بزاق دهان ترکیب می‌شود و ماده ای به نام پلاک را به وجود می‌آورند. پلاک عامل اصلی پوسیدگی است که به دندان ها می‌چسبد و رفته رفته به سطوح پایین تر دندان نفوذ پیدا می‌کند. پوسیدگی دندان اغلب با با درد، حساسیت به مواد غذایی سرد و گرم و انواع مزه ها همراه است . اگر پوسیدگی دندان ها برطرف نشود، دندان باید کشیده شود . حتی پوسیدگی جزئی دندان را میتوان با تصویر برداری تشخیص داد.

وقتی پوسیدگی به مینای دندان برسد باید آن را ترمیم نمود. برای این کار کافیست قسمت هایی که تغییر رنگ داده و پوسیده شده اند از روی دندان با استفاده از وسایل دندانپزشکی حذف می‌شوند سپس با استفاده از آمالگام دندان خالی شده پر میشود. آمالگام موادی از جنس نقره، قلع، روی، مس و جیوه می باشد . همچنین می‌توان از مواد کامپوزیت که هم رنگ دندان است برای ترمیم پوسیدگی استفاده نمود.

بعد از حذف قسمت های پوسیده میتوان دندان مورد نظر را با استفاده از روکش ترمیم نمود، روکس دندان معمولا دو نوع PFM و سرامیکی است.

زمانی میرسد که پوسیدگی به انتهای دندان یعنی به لثه ها میرسد در این زمان درمانی جز کشیدن دندان پوسیده وجود ندارد . گاهی اوقات در این مرحله درد دندان همراه بیمار است اما گاهی دردی وجود ندارد و در صورت عدم کشیدن و درمان دندان ، امکان دارد دندان در برخورد با مواد غذایی بشکند.

جای خالی دندان معمولا با روش ایمپلنت یا کاشت دندان ثابت پر می‌شود.

برای جلوگیری از این اتفاقات که نهایتا به حذف دندان ختم می‌شود، بهتر است حد اقل سالی ۲ بار به دندانپزشک مراجعه نمایید تا در صورت وجود پوسیدگی در دندان به سرعت متوقف یا حذف شود. رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند تا حد زیادی از پوسیدگی و دیگر بیماری های دهان و دندان جلوگیری کند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype
رزرو نوبت
لوگو پرگار وب
طراحی سایت و سئو سایت توسط پرگار وب

باریخت مرجع زیبایی و سلامت بانوان ایران است. برای مشاهده انواع روتین پوستی و همچنین مشاهده بهترین سالن ها و مراکز زیبایی و همچنین مطالب آموزشی زیبایی و آرایشی و بهداشتی به باریخت مراجعه کنید.

باز کردن چت
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور میتونم کمک کنم؟